ADANA’DA GEZİLECEK YERLER 

Türkiye’nin en kalabalık 4. Şehri Adana binlerce yıllık tarihiyle sayısız turistik mekana ev sahipliği yapmasının yanında damak çatlatan lezzetleriyle ve mutfağıyla da tüm dünyada meşhur bir ilimizdir. Biz bu yazımızda Lisinya Tur’un lezzet turları kapsamında Adana Hatay ve Gaziantep şehirlerini kapsayan gezimizin ilk günü ilk durak Adana turunda sizleri nelerin beklediğini anlatacağız.

 

  • Adana’da 1 günde neler yapılır?
  • Meşhur Kaburgacı Yaşa Usta
  • Sabancı Merkez Camii
  • Adana Taş Köprü

 

 Adana’da 1 günde neler yapılır? 

Sizler için özenle hazırlanan Antalya çıkışlı lezzet turu programları kapsamında gastronomi şehirlerinde yöreye ait lezzetleri bizzat yerinde tatma imkanı bulurken aynı zamanda şehrin tarihi güzelliklerini de görme imkanı bulacaksınız. Otobüslü ve uçaklı iki farklı kategoride gerçekleşen lezzet turlarımıza Antalya, Alanya, Serik ve Manavgat’tan ya da çevresinden rahatça katılabilirsiniz. Adana, Gaziantep ve Hatay şehirlerini gezeceğimiz turumuzun ilk günü Adana’da geçiyor.

 Meşhur Kaburgacı Yaşa Usta 

Sabah sabah ciğer mi yenilir demeyin. Bugün hangi gurmeye danışırsanız size her lezzetin bizzat yerinde yenilmesini söyleyecektir. Ciğer kebap her yerde yenir ancak Adana’ya gelmişken bu eşsiz lezzeti yerinde tatmadan olmaz tabii ki. Adana turumuzun ilk günü sabah kahvaltısını bölgenin uğrak yeri meşhur Kaburgacı Yaşar Usta’da kahvaltı sofrasının vazgeçilmezi, Anadolu yemek kültürünün ayrılmaz parçası ciğer kebap ile yapıyoruz. Yazarken bile ağzımız sulandı.

 Sabancı Merkez Camii 

Sabah enerji dolu kahvaltımızdan sonra gezimiz devam ediyor. Sıradaki durağımız Seyhan nehrinin batı kıyısında Ortadoğu’nun en büyük camiilerinden olan toplamda 6600 metrekareye kurulmuş, uzaklardan görünen minaresiyle şehrin sembollerinden Sabancı Merkez Camii olacaktır. Camiinin tasarımındaki özelliklerinden şu bilgiyi aktarmakta fayda var. 4 yarım kubbe 4 halife ve 4 mezhebe, 5 kubbe islamın 5 şartına, 6 minaresi de imanın 6 şartına karşılık gelmektedir. 32 metre çaplı ana kubbe 32 farza, avludaki 28 kubbe Kur'an’da adı geçen 28 peygambere, ana kubbedeki 40 pencere Hz. Muhammed'in peygamber olduğu yaşa ve 40 rekat namaza, 99 metrelik 6 minare Allah’ın 99 güzel ismine karşılık gelir.

 Adana Taş Köprü 

4 gece 5 günlük güneydoğu gezimize Adana Taş Köprü ile başlıyoruz. Kim tarafından yaptırıldığı hakkında ilginç rivayetler olan Adana Taş Köprü’nün kadim bir eser olduğu belli oluyor. Çok eski zamanlarda şehirler kurulmadan önce Seyhan üzerinde taştan ya da tahtadan herhangi bir köprü yoktu. Bir zaman sonra o topraklar insanla buluştu. İnsanlar, nehir kıyısında bir de şehir kurdu. Toroslar Gülek Boğazı’ndan geçilebiliyordu. Ancak, Seyhan da geçilmeliydi. İpek Yolu üzerindeki Taşköprü işte bu nedenle inşa edilmiştir. Köprü üzerinde fotoğraflarımızı anılarımıza ekledikten sonra Seyhan Baraj Göleti çevresinden gölü de panoramik olarak görerek Gaziantep’te bulunan otelimize geçiyoruz. 

Gap Turu | Uçaklı Ulaşım | Lisinya Tur