2022 Alaçatı Ot Festivali Turu

Cibes, kuzukulağı, şevketi bostan, radika, karabaş, ebegümeci, kenger, turp otu, kazayağı, arapsaçı, pazı, ısırgan otu… Baharın gelmesiyle Ege’nin sofralara lezzet katan otları yeniden kendini gösteriyor. Zeytinyağlı yemeklerden salatalara, hatta reçellerden turşulara kadar kullanılan ve Ege mutfağına özelliğini veren otlar saymakla bitmiyor. Bölgenin ot cennetlerinden biri olan Çeşme, on yıldır Alaçatı Ot Festivali’ne ev sahipliği yapıyor. Bahar’ın gelmesiyle Türkiye'nin festival rotalarından biri olan Alaçatı ve onun göz bebeği Alaçatı Ot Festivali yine renkli görüntülerle adından söz ettireceğe benziyor. Ot yemeği meraklılarının akın ettiği festival iki yıldır salgın engeline takılıyordu. Yaz tatilinin popüler destinasyonu Alaçatı'da düzenlenen Alaçatı Ot Festivali'ne bu yıl Lisinya Tur ile Alaçatı Ot Festivali turları ile katılabilir, bu görsel ve lezzet şölenine siz de ortak olabilirsiniz. Birbirinden lezzetli, çeşit çeşit otların yer aldığı Alaçatı Ot Festivali'nde Ege'nin yöresel lezzetlerini tadacak ve karnaval coşkusunu yaşayacaksınız. Alaçatı Ot Festivali turları ile bu yıl güzel bir hafta sonu yaşamak, festival coşkusunu hissetmek, Ege havası almak ve çeşitli otlar ile yeni tarifler öğrenip onları evde denemek istiyorsanız sizi Alaçatı Ot Festivali turları ile bu coşkuya ortak olmaya davet ediyoruz.

Çeşme Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Alaçatı Ot Festivali, ilgi çekici festivallerden biri olmayı kısa sürede başardı. Alaçatı'nın hayran bırakan mimarisi, arnavut kaldırımlı sokakları, taş evleri ve mis gibi havası ile bir bütün olan Alaçatı Ot Festivali, ilk kez 2010 yılında düzenlenmiş ve büyük bir ilgi görmüştü. Her yıl büyük bir kortej geçişi ile başlayan Alaçatı Ot Festivali'nde bu yıl da benzer bir açılış yaşanacak. Ardından yöresel kıyafetler giymiş yöre insanın doğadan topladıkları çeşit çeşit otları sergilenecek ve kortej geçişi sonrası Pazaryeri Meydanı'nda klasik müzik konseri ve farklı etkinlikler yapılacak.

Alaçatı Ot Festivali Tur Programı

Lisinya Tur ile beraber Alaçatı Ot Festivali turları Türkiye'nin yaz rotasını bahar aylarında keşfedecek, Ege'nin en güzel zamanlarından birini yaşayacaksınız. Antalya çıkışlı turlar ile Antalya ve çevresi de dahil olmak üzere Manavgat Alanya ve Serik’ten hareketle Alaçatı Ot Festivali turları lüks otobüslerle yapılıyor. Tarihteki 12 ion kolonisinden biri olan ve antik dönemdeki ismi Erythrai Çeşme ilk durak oluyor. Çeşme'de gezilecek yerler arasında yer alan ve 1508 yılında II. Beyazıt’ın yaptırdığı Çeşme Kalesi ve hediyelikler alabileceğiniz Çeşme Çarşısı listemizde yer alıyor. Ardından antik dönemde ismi Agrillia olan Alaçatı'nın yolunu tutuyoruz. Kendine özgü taş mimarisi, asma bahçeleri, yel değirmenleri ve rüzgarı ile ünlü Alaçatı'da sokakları gezerken Alaçatı Ot Festivali'ni doyasıya yaşayacağız. Alaçatı Ot Festivali turları ile Efes Antik Kenti, Meryem Ana Evi, dillere destan güzelliği ile Şirince, muhteşem ev mimarisi ile eski adı Domatia olan Doğanbey Köyü, yavaş şehir Seferihisar, Teos Antik Kenti, Sığacık, İzmir’in meşhur Saat Kulesi ve Kurtuluş Savaşı'nda düşmana ilk kurşunu atan Gazeteci Hasan Tahsin anıtının yer aldığı Konak Meydanı da gezi programımızda yer alıyor.

Birbirinden leziz etkinlikleri, müziğin Ege notaları, sokaklara yayılan mis gibi kokuları ve gelecek kuşaklara da aktarılması planlanarak hazırlanan kitabı ile önemli dünya festivalleri arasında yer alan Alaçatı tatlarını sunan ve bölgenin sadece deniz, kum, güneşten ibaret olmadığını hissettiren bu festivale Lisinya Tur ile katılmaya ne dersin?