Uçaklı Cizre Hakkari Yüksekova Van Turu

UÇAKLI HAKKARİ CİZRE YÜKSEKOVA

Diyarbakır- Midyat- Kivex (mağaraköy) Köy- İdil- Meryem Ana Kilisesi- Kırmızı Medrese

Ulu Cami- Cizre Kalesi- Kasrik Boğaz- Çukurca- Tahin atölyesi- Çukurca kalesi

Ermeni evlerini- Devrimci (Deniz Gezmiş) Köprüsü- Hakkari Meydan medresesi

Berçelan Yaylası- Seyithan Gölü- İran Pasajı- Van- Başkale Aziz Bartholomeus Manastırı

Hoşap Kalesi- Akdamar Adası- Van Kalesi- Arubani Bedesteni

Gidiş Dönüş Uçaklı

1 Gece Cizre, 2 Gece Yüksekova, 1 Gece Van Konaklamalı

- Tarihler -

05 Ekim Cuma - 09 Ekim Pazar

-------------------------------------------

Bu fırsat Kaçmaz!

4 Gece / 5 Gün - Kişi Başı

Sadece

4999₺

Tüm kredi kartlarına vade farksız 3 taksit

---------------------------------------------------

Turlarımız kademeli fiyat artışı gösterebilir

Araç tipi misafir sayısına göre belirlenmektedir

Bu program size uymadıysa diğer Doğu Anadolu turumuza  BURADAN  bakabilirsiniz.

Tur Programı

1. Gün:

Siz değerli misafirlerimiz ile sabah saat 08.30 ‘da Antalya Havalimanından rehberimiz eşliğinde Diyarbakır uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Diyarbakır Havalimanında bizleri bekleyen aracımızla buluşuyor ve Diyarbakır kahvaltımızı almak üzere (extra) restorantımıza geçiyoruz. Kahvaltımız sonrası Cizre’ye doğru yola çıkıyoruz. Batman Hasankeyf Midyat üzerinden takip edeceğimiz yolculuğumuzda Midyat’ta mola veriyoruz. Midyat Çarşısında Telkari ve Parfüm alışverişlerimizi gerçekleştiriyor ve Midyat'taki restorantımızda Mardin- Midyat mutfağından lezzetler tadacağız. Öğle yemeğimiz sonrası İdil’e doğru hareket ediyoruz. Yolumuz üzeri bölgenin kendine has inancı olan Ezidilik ile ilgili yaşantıya tanık olacağımız terk edilmiş KİVEX Köy’e (mağaraköy) uğruyoruz. Rehberimizin bizlere aktaracağı bilgiler eşliğinde İdil’e ulaşıyoruz. İdil’de Süryani inancına ait Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret edeceğiz. Ziyaretimiz sonrası Cizre’ye ulaşıyoruz. Dicle Nehri’nin Diyarbakır’dan sonra bölgede hayat verdiği bir diğer yerleşim yerimiz Cizre’dir ve Dicle Cizre’den sonra ülkemiz sınırlarını geçerek Suriye istikametine doğru akışına devam eder. Cizre’nin üç önemli değeri ; Ulu Cami, Hz. Nuh’un makamı, Kırmızı Medresedir… ilk durağımız ünlü İslam düşünürlerinden Molla Ahmed Cizirî'nin ders verdiği, dönemin üniversitelerinden biri olan kırmızı tuğlalardan yapıldığı için "Medresetul Hamra" olarak da adlandırılan Kırmızı Medrese olacak. Yapı ilçenin en önemli tarihi mekanlarından biri olarak ilçede yapılan buluşmalara da ev sahipliği yapmaya devam etmektedir. Ardından İslâmiyet'in Anadolu'ya ilk girdiği 7. yüzyılda kiliseden camiye dönüştürülen Abbasiler döneminden yeniden inşa edilen Ulu Cami olacaktır. Cizre Ulu Camii, Orta Asya geleneğinden gelen çift ejderli ve aslan başlı bronz kapı tokmaklarının hikayesini Rehberimizden dinliyoruz.  Ardından Hz. Nuh Camii ve Türbesini ziyaret ediyoruz. Burada Nuh tufanıyla ilgili ayrıntılı bilgiler Rehberimizden dinledikten sonra otelimize geçiyoruz.  Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama Oteli: Cizre Dicle Otel

2. Gün:

Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltımız sonrası otelimizden ayrılıyor ve Cizre’de kalan programımıza devam ediyoruz. M.Ö 4000’lere dayanan tarihiyle Cizre Kalesi ilk ziyaret noktamız. Günümüzde kale ciddi zararlar gördüğünden bir kısmı ayakta kalmayı başarabilmiştir. Kale ziyaretimiz sonrası Mem-u Zin Hikayesinde geçen Mem’in kaldığı yer olan Mem – u Zin zindanı ,Ardından Robot biliminin öncüsü olarak kabul edilen Cizreli bilim adamımız El-Cezeri’nin türbesi son ziyaret yerimiz. Cizre’den ayrılıyor ve Hakkari’ye doğru yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Şırnak’ın gizli cenneti olarak adlandırılan Kasrik Boğazında kısa bir mola veriyoruz. Burada çekeceğiniz fotoğraflar kartpostalları aratmayacak güzellikte olacak. Enfes manzarada çay- kahve ve fotoğraf molamız sonrası yolculuğumuza devam ediyoruz. Şırnak’ta öğle yemeği molası ardından yolculuğumuza sarp ve dağlık bölgelerden, vadilerden geçerek devam edeceğiz. Enteresan oluşumlar, heybetli zirveler, derin vadiler zaman zaman bizlere doğanın bir açık hava müzesini sunacak. Yolumuz üzerinde Irak sınırına bakan sarp dağların manzarasında ve kervanların izinde yol alıyoruz.. Zap Vadisi üzerinden Çukurca’ya hareket ediyoruz. Ayrıca Zap Suyu boyunca gelişmiş dik ve derin vadiler hem seyir hem görsel sunumu açısından oldukça zengindir. Vadi boyunca şelaleler endemik bitkiler ve belki de ters laleleri görmemiz mümkün olabilecek. Çukurca’da tarihi Tahin atölyesine uğrayıp meşhur Çukurca Tahini yapımı hakkında bilgi alıyoruz. Çukurca’nın eski ismi olan Çel adını taşıyan Çukurca kalesi ve Ermeni evlerini görüyoruz. Ardından Hakkariye geçiyoruz. Yüksekovada yer alan otelimize yerleşiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama Oteli: Yüksekova Avazem Suite otel

3. Gün:

Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası Hakkari Merkeze hareket ediyoruz. Hakkari'ye 20 kilometre mesafede Zap Suyu üzerinde Devrimci (Deniz Gezmiş) Köprüsü'nde bir mola veriyoruz . Deniz Gezmiş ve arkadaşlarını anıyoruz. Hakkari Merkezde yer alan  1700-1701 yıllarında dönemin Hakkari bölge yöneticisi İzzeddin oğlu İbrahim Bey tarafından inşa edilen Hakkari Meydan medresesi ilk durağımız olacak. Ardından 4 mevsimi de aynı anda yaşatan, buzul gölleriyle serin tertemiz havasıyla, buz gibi sularıyla 3300mt. Rakımda yer alan BERÇELAN YAYLAsına doğru yola çıkıyoruz. Muhteşem bir doğa bugün bizleri bekliyor. Yaylada yer alan göllerden birtanesi olan ve yaz aylarında bile gidilse buzulları görebileceğiniz SEYİTHAN Göl’ü de göreceğimiz yerler arasında. Burada doğayla başbaşa  geçirdiğimiz harika zaman sonrası Yüksekova’ya dönüyoruz ve burada İRAN pasajı(Kaçakçılar pasaj)nda siz degerli misafirlerimize alışveriş molası veriyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

Konaklama Oteli: Yüksekova Avazem Suite otel

4. Gün:

Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası otelimizden ayrılıyor ve VAN’a doğru yola çıkıyoruz. Van’ın Başkale ilçesi sınırlarında yer alan Doğu Anadolu bölgemizin kapadokyası VANADOKYA oluşumlarında fotoğraf molası veriyoruz. Vanadolya yolu üzerinde bulunan yıkılmakla karşı karşıya kalmış,  Başkale Aziz Bartholomeus Manastırı’nı uzaktan görüyoruz. Buradan Anadolu tarihinin tanığı HOŞAP KALESİ’ne ulaşıyoruz. Güzelsu ilçesinde tüm heybetiyle adeta bir şato görüntüsünde 17. Yy Osmanlı yapısı Kaleyi rehberimizin anlatımıyla geziyoruz. Öğlen saatlerinde Gevaş’a ulaşıyor ve Van Göl manzarasında yemeğimizi alıyoruz. Dileyen misafirlerimiz Vangölünde yaşayan tek canlı olan İnci Kefali Balığının tadına bakabilirler. Yemeğimiz sonrası bizi bekleyen Teknemize geçiyor ve Akdamar adası’na doğru VAN gölü üzerinde yolculuğumuza başlıyoruz. Akdamar Adası üzerinde bulunan kutsal Haç Kilisesini rehberimizin anlatımları eşliğinde geziyoruz. Kral I. Gakik tarafından M.S. 915-921 yılları arasında yaptırılan kilise Hristiyanlık aleminde önemli bir yere sahiptir. Ada gezimiz sonrası teknemizle tekrar dönüşe geçiyoruz. Van dediğimizde simge haline gelmiş olan VAN kalesini de gezdikten sonra otelimize geçiyoruz. Akşam yemeği ve konaklama göl kenarında bulunan otelimizde. 

Konaklama Oteli: Van Şahmaran Otel

5. Gün:

Sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrası otelimziden ayrılıyoruz. Van Kedi Evi gezimizi yapıyoruz. Van’a özgü kedileri görmek ve Van Savat ve urartu gümüş sanat atölyesinde gümüş yapımı hakkında bilgi almak ve alışveriş için Arubani Bedestenine ugruyoruz. Ardından Havalimanına doğru yola çıkıyoruz . 11:00'de Van Havalimanından Antalya'ya dönüş uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. Antalya'da sizleri alınış noktalarınıza bırakarak, iyi dileklerimizle bir daha ki Lisinya Tur seyahatinde buluşmak üzere vedalaşıyoruz.

Fiyata Dahil Olan Hizmetler

 • Gidiş dönüş uçak biletleri
 • 4 gece otel konaklama
 • Otelde alınan sabah kahvaltısı (4) akşam yemeği (4)
 • Programda belirtilen tüm turlar ve geziler
 • Rehberlik Hizmeti

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

 • İlk gün yolda alacağımız sabah kahvaltısı
 • Tüm öğle yemekleri
 • Tüm içecekler
 • Müze, ören yeri ve milli park giriş ücretleri
 • Otelde yer alan mini bar ve ekstra harcamalar
 • Akdamar Adası Tekne ücreti

Yorumlar


Uçaklı Cizre Hakkari Yüksekova Van Turu Hakkındaki Düşünceleriniz

Bu tur için toplam puanınız

Tur ne kadar eğlenceliydi?

Rehberler ne kadar ilgiliydi?

Oteller / yemekler nasıldı?

Tur güzergahı nasıldı?

Ad Soyad

Tur Hakkındaki Yorumunuz

Tur Hakkında Genel Bilgilendirme


Vize Bilgileri


Tur Hareket Detayları

Kalkış Yerleri:
Antalya - Serik - Manavgat - Alanya
Tur Hareket Tarihleri:

İptal Şartları

Kişisel Verilerin Korunması, Gizlilik Politikası ve Çerez (Cookie) Kullanımı İlkeleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.