Doğu Karadeniz’de Gezilecek Yerler

Karadeniz, Türkiye’mizde görülmesi gereken en güzel yerlerdendir. Karadeniz’de gezilecek yerler denince akla; kartpostallık yaylaları, şirin halkı ve görkemli tabiatı gelir.  Her sene hem yerli hem yabancı binlerce turist misafiri ağırlayan Karadeniz bölgesinde kesinlikle gezilmesi gereken yerler var bunlardan bazılarını sizlere anlatacağız.

Karadeniz’de Gezilecek Yerler Listesi

Karedeniz’de görülmesi gereken yerler dendiğinde akla; Boztepe’si, Çifteköprü, Karaca Mağarası, Sera Gölü, Sümela Manastırı geliyor değil mi… Burnumuzda tütüyor vallahi. Gelin bu benzersiz yerleri yakından tanıyalım.

1. Sümela Manastırı – Trabzon

Karadeniz’de kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde Sümela Manastırı önemli bir yere sahip. Trabzon’da bulunan Sümela Manastırı, Türkiye’nin en nadide tarihi manastırlarından bir tanesidir. 375-395 yılları arasında inşa edilen manastır, günümüzde restore edilmiş ve özenle korunmaktadır. Bu sebeple şimdilik içerisine girebilmeniz muhtemel değil. Ancak Sümela Manastırı’nı panoramik olarak yakından görebilirsiniz. Havanın sisli olduğu günlerde görüş mesafesi kısaldığından böyle günlerde görememe ihtimaliniz epey yüksek. Doğu Karadeniz Turu: Trabzon’unda dahil olduğu Doğu Karadeniz Turu için tıklayın Uçaklı Karadeniz Turu | Güncel Fiyatlar | Lisinya Tur

2. Zilkale – Rize

Muhteşem Karadeniz doğasını ziyaret ettiğinizde kesinlikle görmeniz gereken bir diğer yer Zilkale’dir. Fırtına Vadisi’nde yüksek bir tepede konuşlanan Zilkale’nin tarihi Orta Çağ’a dayanıyor. İç geçitleri, iç kalesi ve surları ile kervan yolunun güvenliğini gerçekleştiren kale, Çamlıhemşin’e aşağı yukarı yarım saatlik mesafede yer almakta. Zilkale’nin muhteşem fotoğraflar çekinerek anılarınızı ölümsüzleştirebilir ve rehberlerimizden bu ilginç yer hakkında bilgi alabilirsiniz.

3. Palovit Şelalesi – Rize

Eşsiz bir güzelliğe sahip olan Palovit Şelalesi, Karadeniz’de görmeniz gereken yerler listesinde bir diğer sırada yer almaktadır. Zilkale’ye aşağı yukarı 10 dakikalık bir mesafede bulunan Palovit Şelalesi, 15 m yükseklikten dökülen bir şelaledir. Kaçkar Dağları Milli Parkı içinde bulunan bu görkemli doğa harikası, adını aynı adlı Palovit Vadisi’nden alıyor. Çamlıhemşin’in trekking duraklarından biri olan Palovit Şelalesi’ni kesinlikle tecrübe etmelisiniz.

4. Karadeniz Yaylaları

Karadeniz dendiği vakit kuşkusuz ki akla hayale bulutların üstündeki yaylalar geliyor. Özellikle yaz aylarında epey benzersiz bir görünüme sahip olan Lustra, Karester, Pokut, Sal, Huser, Ayder gibi Karadeniz yaylalarını da kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Bu yaylaları gezerek benzersiz doğa harikaları ile iç içe harika anlar yaşayabilirsiniz. Ancak Ayder Yaylası dışında ki bütün yaylaların dönemeçli olduğunu hatırlatmakta yarar var.

5. Borçka Karagöl – Artvin

Borçka Karagöl, Karadeniz’de kesinlikle görülmesi gereken yerler listesinde yer alması gereken benzersiz bir doğa harikası. Adeta Karadeniz’in cennet köşelerinden biri olan Borçka Karagöl, Artvin merkezinden 60 km, Borçka’dansa 27 kilometre uzak mesafede bulunmaktadır. Klaskur Yaylası’na yakın bir mevkide bulunan Karagöl, bir toprak kayması neticesinde oluşmuştur. Bu sebeple bir toprak kayması gölü olan Karagöl’ün, 2002 senesinde Tabiat Parkı olduğu duyurulmuştur.

6. Sera Gölü – Trabzon

Karadeniz’de gezilecek yerler listenize eklemeniz gereken bir diğer benzersiz doğa harikasıysa Sera Gölü’dür. Trabzon’un Akçaabat ilçesinde bulunan Sera Gölü, aynı Karagöl gibi bir toprak kayması gölüdür. Ancak Karagöl kadar bilindik olmaması sebebi ile daha naturel bir tasarıma sahip olduğunu ve insan elinin pek değmediğini söyleyebiliriz. Derecik ve Yıldızlı belediyeleri arasında bulunan Derecik Vadisi’nde meydana gelen gölü siz de Karadeniz gezini esnasında ziyaret edebilirsiniz, güzel anılar biriktirebilirsiniz.

7. Fırtına Deresi – Rize

Fırtına Deresi, Karadeniz’in en çok bilindik naturel harikalarından bir tanesidir. Doğu Karadeniz’de bulunan Fırtına Deresi, bir akarsudur. Kaçkar Dağları’nın yamaçlarında konuşlanan derelerin birleşmesi ile meydana gelen Fırtına Deresi, hırçın suları ile bilinmektedir. Rize Ardeşen’e 2 kilometre mesafede bulunan dere, 57 kilometre uzunluğa sahiptir. Burada Zİplane aktivitesi ve rafting yapabilirsiniz. Tavsiye ederiz.

8. Karaca Mağarası – Gümüşhane

Damlataşı şekilleri ile epey alaka alımlı bir görünüme sahip olan Karaca Mağarası, epey varlıklı bir tarihe sahiptir. Mağara içinde dikitler, sarkıtlar, sütunlar, org desenli duvarlar, sancak şekilleri, mağara çiçekleri, traverten havuzları, mağara incileri ve traverten basamakları bulunmaktadır.

9. Çifteköprü – Artvin

Çifteköprü’nün, 18.yüzyılda yapıldığı rivayet edilmektedir. Ortacalar Kemer Köprüleri biçiminde de bilindik köprüler, Artvin’in Arhavi ilçesinin Ortacalar Köyü’ne 2.5 km mesafede bulunmaktadır. Birbirine benzeyen iki köprüden meydana gelen Çifteköprü, Karadeniz geziniz esnasında kesinlikle görmeniz gereken benzersiz bir doğa harikasıdır. Ancak yollarının düz olmadığını ve meyilli olduğunu ifade etmek gerekir.

10. Boztepe – Ordu

Ordu Boztepe, Türkiye’nin en naturel merkezlerinden bir tanesidir. Karadeniz’in benzersiz illerinden biri olan Ordu’da keşfedebileceğiniz gizli bir miras olan Boztepe, mesire yeri olarak adlandırabileceğimiz bir yerdir. Ordu’yu ayaklarınızın altına seren benzersiz bir manzaraya sahip olan Boztepe, benzersiz görüntüsü ile kendini herkese hayran bırakıyor.

Bu yazı dizimizde Karadeniz’de gezilecek yerler listemizin sonuna geldik. Doğu Karadeniz mutlaka görülmeli diyorsanız turlarımızı tercih edebilirsiniz.

Uçaklı Karadeniz Turu | Güncel Fiyatlar | Lisinya Tur

Otobüslü Karadeniz Turu | Güncel Fiyatlar | Lisinya Tur