Batı Karadeniz Turları Popüler Rotalar

Sonbahar geldi hafta sonları özellikle Antalya’lılar için çok özel bir huzur rotası belirledik. Abant, Gölcük, Yedigöller, tüm o harika renklerini görmek için yollara koyuluyoruz. Eşine az rastlanır bu doğa harikası yerleri #lisinyatur ile keşfetmeye hazır mısınız? Her şey tamamsa Batı Karadeniz Turları başlasın o zaman…

Batı Karadeniz Turları – Abant, Gölcük, Yedigöller, Maşukiye, Ormanya, Hobbit Evleri Programı için tıklayın.

Batı Karadeniz Turları – Abant, Gölcük, Yedigöller, Safranbolu, Amasra Programı için tıklayın.

Bir ev hayal etseniz ne kadar güzel hayal edebilirsiniz. Ağaçlar içinde altından sular akan. Huzur deyince birçoğumuzun aklına istisnasız tabiat ananın o eşsiz güzellikleri geliyor. Hal böyle olunca da rotamız bizi ister istemez Batı Karadeniz Turları ile Abant & Gölcük & Yedigöller tarafına götürüyor. Dört mevsim doğanın bin türlü rengine şahit olabileceğiniz Batı Karadeniz Turları doğa tutkunu seyyahlar için en doğru seçim olacaktır.

Etrafınızdaki bazı kimselerin Batı Karadeniz Turları’nda ‘Yapılacak birşey yok’ demelerine aldırış etmeyin. Çünkü bu birazda ne beklediğiniz ve ne istediğinizle alakalıdır. Doğa sever bir yapınız varsa bazı insanların göremediklerini görürsünüz. Bu duruma açıklık getirdiğimize göre gelin şimdi “Batı Karadeniz Turları hakkında genel bilgiler, ne zaman gidilir, nerede kalınır, neler yapılır ve gezilecek yerler” sorularının cevaplarına bakalım.

Abant

Antalya çıkışlı Batı Karadeniz Turları ile Bolu’nun en meşhur yerlerinden Abant Gölü’ne gidiyoruz. Bolu’nun Mudurnu ilçesinin Kuzeydoğu bölümünde yer alıyor. Düzce, Sakarya ve Zonguldak ile bağlantılı bir noktada olmasından dolayı bitki örtüsü açısından oldukça zengin. Uzunluğu yaklaşık 900 metre, derinliği 18 metre olan Abant Gölü, alanı 125 hektarı bulan bir heyelan set gölü. Küçük bir tatlı su gölü olması ve sahip olduğu benzersiz bitki örtüsü ona Tabiat Parkı statüsünü kazandırmış. Batı Karadeniz Turları kapsamında Meşe, köknar, dişbudak, çam, kavak, kayın ve gürgen ağaçlarının, dağ çiçeklerinin, meyveli bitkilerin arasında huzur bulduğunuz, bol bol oksijen soluduğunuz Abant Gölü ve çevresinde; piknik, kamp, bisikletle tur, trekking, sportif olta balıkçılığı, yamaç paraşütü ve daha birçok etkinlik yapanları görebiliyorsunuz. Yaban hayatı açısından da çeşitlilik barındıran bölgenin dağlık kesimlerinde de ötücü kuşlar, ayı, geyik, çakal, yaban domuzları, tilki, karacalar yer alıyor.

Gölcük

Bir ev hayal edin demiştik ya işte internette ve sosyal medyada gördüğümüz o meşhur evin bulunduğu yer Gölcük Gölü. Peki, sahip olma hayalleri kurduğumuz bu ev kime ait? Gördüğümüz bu ev aslında küçük bir köşk, Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı devlet konuk evi. Yani devlet yetkililerinin misafir edildiği bir ev. Tur misafirleri veya dışardan normal vatandaşlar için giriş izni yok ne yazık ki. Gölcük Gölü, özellikle bilmeyenler için Abant Gölü ve isminden dolayı Kocaeli Gölcük ile karıştırılıyor. Ama adını aslında Bolu’nun merkez ilçesine bağlı Gölcük Köyünden alıyor. İçerisinde eşsiz göl ve doğa manzarasını izleyebileceğiniz seyir terasları, yürüyüş parkurları, piknik ve kamp alanları mevcut. Ayrıca bisiklet, ginger veya golf araçlarıyla da güzel bir gezinti gerçekleştirebiliyorsunuz. Suni olarak yapılmış bu set gölünün etrafında ise bir restaurant, kır lokantası, kafeterya, büfe, mescit ve bungalov tipi konaklama tesisleri yer alıyor.

Yedigöller

Yedigöller turu ile göreceğimiz Yedigöller Milli Parkı ise Batı Karadeniz dediğimiz bölgede oldukça engebeli bir arazi üzerinde yer alıyor. Böylesine güzel bir yere gitmeye karar verirseniz Antalya çıkışlı Yedigöller turu ile Lisinya Turu tercih etmelisiniz. Aksi halde toplu taşıma ile ulaşım olmadığı için taksi seçeneği size pahalıya patlayacaktır. 1.642 hektar büyüklüğündeki Yedigöller Havzası, 1965 yılında milli park olarak korumaya alınmış. Kuzeyden güneye 1.500 metre mesafede sıralanmış irili ufaklı 7 heyelan set gölünden meydana geliyor. Milli park bünyesinde bulunan bu göllerin isimleri ise şöyle: Büyükgöl, Seringöl, Deringöl, Nazlıgöl, Küçükgöl, İncegöl ve Sazlıgöl. Göllerin en büyüğü olan Büyükgöl’ün en derin yeri 15 metre. Büyükgöl’ün güneydoğusundaki Deringöl, 20 metre uzunluğundaki akan bölümü ile Büyükgöl’e bağlı. Platonun en geniş gölü ise Nazlıgöl.

Başta da söylediğim gibi engebeli bir arazi olduğu için bölgede çok fazla mekan bulunmuyor, olanlarda küçük çaplı. Bu yüzden yanınızda atıştırmalık veya piknik malzemeleri almanızda fayda var. Yedigöller’e gelirken yol kenarında rastlayacağınız kısa süreli dinlenebileceğiniz çay evleri, gözlemeci ve köy ürünleri satan bu çok şirin kulübeler de keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Çok sayıda bitki ve yabani hayvan türüne sahip olan Yedigöller’de Mayıs-Eylül dönemlerinde ücret karşılığı sportif olta balıkçılığı yapılmakta. Öte yandan değişik arazi şekilleri, yürüyüş yolları, şelaleleri ile piknik, dinlenme, fotoğraf çekme, spor yapma ve kamp kurma gibi doğal etkinlik cenneti diyebilirim. Özgür ruhlular valizleri hazırlayın.