Datça’da görülmesi gereken yerler

Datça uzun senelerdir ülkemizdeki popüler tatil rotalarının gözdelerinden birisi olarak varlığını sürdürüyor ve geçmişte ulaşımı yollardan kaynaklı biraz zor olduğu için genellikle bilenlerin tercih ettiği yerlerden olsa da, yeni dönemde yapılan yeni yollarla beraber herkesin kolaylıkla ulaşabilir bir yer olup popülerliğinide arttırmıştır.Muğla’nın en bilindik tatil lokasyonlarından birisi olan Datça, elbette bir Bodrum popülerliğine sahip değil. Ancak huzuru ve durgunluğu hedefleyenler için görülmeden geçilmemesi gereken yerler arasındadır.

Akdeniz ve Ege bölgelerinin kesişim noktasında olmasından ötürü iki denizin özelliklerini de barındıran bir denize sahip olan Datça’nın 50’den çok koyu var ve bu sebeple bilhassa deniz turizmini sevenler için elverişlidir. Ancak tarihi yapıtlar bakımından bir Antalya kadar geniş olanaklara sahip olmasa da gene de deniz turizmine azıcık da kültür gezileri katmak isteyenlere hitap edebilecek pek çok noktası var.

Ayrıca etrafında çok sayıda kasaba ve köy bulunmaktadır ve bu köylerde yöre halkının hazırladığı el işlerine göz atmak, yemekleriden tatmak ve köy hayatının keyfini çıkarmak da muhtemel oluyor. Özellikle batı ve doğu Avrupalı turistlerin bölgeyi çok sevmelerinden ötürü kısmen milletlerarası bir ortamın oluştuğunu da belirtmek gerek.

Datça Nerede ve Nasıl Gidilir?

Datça dediğimiz yer Muğla’nın bir ilçesidir. Lisinya Tur Seyahat Acentası olarak her yıl bu şirin yere günübirlik turlar düzenlemekteyiz. Antalya, Serik, Manavgat ve Alanya bölgelerinden Marmaris, Datça turlarımıza katılmak isteyen misafirlerimizle önceden teyitleşip evlerine en yakın duraklardan kendilerini alıyoruz. Tam bir gün olacak şekilde turumuzu gerçekleştirip yine alınış noktalarına bırakarak onlarla vedalaşıyoruz. Yazımızın sonunda tur programımızda neler var neler yok bakma isterseniz link bırakıyoruz.

Datça’ya Ne Zaman Gitmeli?

Datça’nın Akdeniz ve Ege bölgelerinin arasında olmasından ötürü kış ayları hariç nerdeyse her daim ziyaretçilere açık olduğu söylenebilir. Hatta denize girmek için gelmiyorsanız ve yalnızca doğanın keyfini çıkaracaksanız, kış ayları dahi elverişli olabilir.

Sezon Datça’da aşağı yukarı olarak Nisan ortalarında başlıyor ve Ekim ayı tamamlanana kadar devam ediyor. Özellikle yaz aylarında orada yazlığı olanların da beldeye akın etmeleri sebebiyle nüfusu birkaç kat artıyor ve bu nedenden çok kalabalık olduğu söylenebilir. Biraz daha durgun bir zaman arayanlar yaz aylarından ziyade bahar aylarını tercih edebilirler.

Datça temel olarak bal, badem ve balık ürünleri ile biliniyor. Zaten yarımadanın büyük bölümünde badem ağaçlarının yoğunluğunu fark edeceksiniz. Ayrıca yöre halkı bal üretimiyle de uğraştığı için bal ve bademler içinde bir tatil gerçekleştireceğiniz mutlak. Bunun beraberinde bir deniz kenarı beldesi olduğu için balıkçılık da büyük ehemmiyet.

Datça’dahi Gece Hayatı Nasıl?

Datça, Antalya yahut Bodrum geceleri gibi dinamik bir gece hayatından hoşlananları gereğince tatmin etmeyebilir zira huzurlu, durgun, baş dinlemelik bir tatil lokasyonu arayanların seçimleri arasında. Bu sebeple akşamları umumi olarak yemek yiyebileceğiniz, içkinizi yudumlayabileceğiniz ve bunun yanı sıra yer yer canlı yahut kayıttan musiki dinleyebileceğiniz huzurlu mekanlara ev sahipliği yapıyor.

Datça bir açıkhava tiyatrosuna da ev sahipliği yapıyor ve burada birtakım vakitler konserlere de yer veriliyor. Ancak hoş bir yer kapmak için erken saatlerde tiyatroya ulaşmayı unutmamalısınız.

Bunun haricinde kahve ve barlar bakımından epey varlıklı durumda ve bir akşam gezintisine çıkarak kendinize elverişli yeri keşfedebilirsiniz.

Datça’nın Tarihi

Datça her ne kadar çağdaş dönemlerde son zamanlara kadar çok bilindik olmamış olsa da, antika çağlara kadar uzanan bir tarihi var ve bu sebeple bölgenin mühim kentlerinden biri. Milattan evvela iki bin senesine kadar dayanan tarihi var ve birtakım dönemlerde yetmiş bini aşan nüfusu ile bölgenin mühim şehirlerinden birisi durumuna gelmiş. Daha sonra saldırılar ve depremler neticesinde eski gücünü yitiren kent, maalesef az sayıda insanın geçimini tarımla sağladığı bir belde durumuna gelmiş. Buna rağmen şimdi eskisinden da daha bilindik durumda varlığını sürdürüyor.

Marmaris ve Datça | Günübirlik | Lisinya Tur